Lokalizacja telefonu

W filmach często można zobaczyć sceny, w których główny bohater po wpisaniu na komputerze numeru szukanej osoby dostaje dokładną mapę z lokalizacją jego telefonu. Takie możliwości są co prawda dostępne, jednak jedynie w specyficznych przypadkach. Przy ścisłej współpracy z operatorami komórkowymi korzystają z nich różne służby, na przykład przy podejrzeniu popełnienia przestępstwa czy poszukiwaniu zaginionej osoby. Operatorzy dają także możliwości lokalizacji urządzenia swojego, dzieci lub pracowników, ale wymaga to wyrażenia zgody przez osobę, której telefon ma być namierzany. Póki co takie usługi nie są dostępne komercyjnie, gdyż operatorzy takich danych nie udostępniają publicznie. Dlatego też lokalizacja telefonu na podstawie numeru, oferowana przez liczne działające w internecie serwisy, powinna być traktowana z dużą ostrożnością. Niejednokrotnie bowiem za usługą lokalizacji telefonów kryje się chęć zdobycia bazy numerów, a najczęściej jest to po prostu zarobek, bowiem otrzymanie wyników wiąże się z koniecznością wysłania płatnego SMS-a. W niektórych przypadkach właściciele takich serwisów posuwają się jeszcze dalej, gdyż po wysłaniu wiadomości użytkownik uruchamia płatne usługi, o czym dowiaduje się dopiero po otrzymaniu wysokiego rachunku. Dlatego też do serwisów oferujących lokalizację zagubionych telefonów należy podchodzić z rezerwą, a przed zapłaceniem w jakiejkolwiek formie dokładnie przeczytać regulamin, o ile oczywiście się go znajdzie.

Lokalizacja telefonu

Jak więc widać lokalizacja telefonu za pomocą numeru jest możliwa jedynie w nielicznych przypadkach. Jednak nie oznacza to bynajmniej, że na tym się kończą możliwości, gdyż można sobie poradzić w zupełnie inny sposób, z pominięciem operatora komórkowego. Można bowiem zainstalować na urządzeniu, które się będzie chciało lokalizować specjalne oprogramowanie, tak zwaną aplikację monitorującą. Zainstalowanie takiego programu lokalizującego telefon wiąże się jednak z koniecznością fizycznego dostępu do urządzenia. O ile robi się to na swoim smartfonie, to nie ma żadnego problemu, jeśli jednak ktoś chciałby w ten sposób kogoś szpiegować, to pewnie się będzie musiał mocno nagimnastykować, zanim mu się to uda zrobić. Lokalizacja telefonu przy pomocy aplikacji działa na takiej zasadzie, że działający w tle program co jakiś czas zbiera dane o położeniu urządzenia i wysyła te informacje na serwer. Upoważnione osoby mogą się tam zalogować i sprawdzić, gdzie ostatnio znajdował się lokalizowany telefon, przeważnie otrzymuje się dokładną mapę z zaznaczonym położeniem.

Aby lokalizacja telefonu przy pomocy aplikacji była w ogóle możliwa, to przede wszystkim na telefonie musi być zainstalowane oprogramowanie. Jeśli zostanie on zgubiony lub ukradziony to niestety już się nic nie da zrobić. Dodatkowo lokalizowanie zaginionych telefonów przy pomocy takiego programu wymaga dostępu do sieci, czy to przez WI-FI czy GPRS, jeśli go nie będzie, to serwer nie otrzyma żadnych informacji o położeniu. Warunkiem koniecznym do tego, żeby taka lokalizacja telefonu była możliwa, jest też posiadanie przez urządzenie obsługi GPS, na szczęście obecnie nie ma z tym problemów, gdyż wszystkie nowoczesne aparaty telefoniczne taką możliwość posiadają. Co ważne, wcale nie jest do lokalizacji konieczna aktywna karta SIM, wystarczy że sprzęt znajduje się w zasięgu sieci i ma możliwość połączenia się z nią. Dlatego też taką możliwość można wykorzystać nie tylko do lokalizowania zagubionych telefonów, ale też tabletów, które przeważnie nie posiadają żadnej karty. Zaletą takiego rozwiązania jest też to, że jeśli się nawet wyczerpie bateria a urządzenie nie zmieni położenia, to można je będzie znaleźć.